Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

obrazek




Projekt SEP


SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ENERGETYCZNA REGIONU NA POLSKO-NIEMIECKIM POGRANICZU



Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania). Numer projektu: FMP-0084-17
W celu pogłębienia współpracy transgranicznej w zakresie ochrony środowiska i integracji społecznej planuje się przeprowadzenie projektu w oparciu o doświadczenia i potencjał uczelni wyższych. Po stronie polskiej instytucją wiodącą będzie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT) oraz wspierający merytorycznie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Niemieckim partnerem będzie Wyższa Szkoła Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde.
Jednym ze współczesnych zasadniczych problemów jest zapewnienie niskoemisyjnych i zasobooszczędnych źródeł energii. Wskazuje się na to, że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest rozwiązaniem pożądanym z perspektywy rozwoju zrównoważonego. OZE charakteryzują się zerowym lub niskoemisyjnym zanieczyszczeniem, rozwijają konkurencyjność na rynku energii, sprzyjają ochronie środowiska, zwiększają bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, sprzyjają regionalnemu rozwojowi gospodarczemu i tworzeniu miejsc pracy.
W Polsce odnotowuje się przypadki wielokrotnego przekraczania norm emisyjnych zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie Niemcy podawane są jako kraj wzorcowej transformacji energetycznej, z dużym, bo ok. 30% udziałem energii z OZE w zużyciu ogółem. Wydaje się, że kierunek przyjęty w Niemczech będzie zyskiwać na znaczeniu także w Polsce. W niemieckiej części Euroregionu Pomerania istnieją zrealizowane ciekawe projekty w zakresie tzw. Bioenergiedorf (biowioska - miejscowości w których duża część zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną pokrywana jest z lokalnie pozyskiwanej biomasy). Jednak mimo niewielkiej odległości te rozwiązania nie są szerzej znane w polskiej części Euroregionu.








„Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)”. 


 „Dieses Projekt wird durch die Europäische Union aus Mitteln des Europäischen Fonds für regionale Entwicklung unterstützt (Fonds für kleine Projekte im Rahmen des Kooperationsprogramms Interreg V A Mecklenburg-Vorpommern/ Brandenburg/Polen in der Euroregion Pomerania)“.


obrazek


obrazek obrazek